10 проблема в първите 10 дни
Първите 3 до 5 дни след раждането обикновено минават в послеродовото отделение, където във всеки един момент можете да извикате лекар или акушерка на помощ.

Този факт ви дава усещане за сигурност. Веднъж прибрали се обаче вкъщи физическият дискомфорт се превръща в повод за притеснение и колебание дали това е нормално.
1 Кръвотечение
Това е нормално явление както при естествено раждане, така и при секцио, тъй като се изисква време матката да възвърне първоначалните си размери. В първите 3-4 дни кръвотечението е обилно с червен цвят и постепенно преминава в тъмно кафяво. След 10-ия до 42-рия ден цветът на течението става жълтеникав. Обикновено се засилва в моментите на кърмене. Потърсете лекаря си, ако кръвотечението стане твърде обилно, когато ви се налага да сменяте дамската си превръзка на всеки 20 мин.
2 Болки в корема
За да възвърне обичайната си форма, матката прави контракции. Процесът се засилва в минутите на кърмене, тъй като тогава се произвежда окситоцин - главният виновник за контрахирането на матката. Обикновено този дискомфорт преминава към 7-ия ден след раждането, независимо от начина, по който се е случило то. Ако болката стане твърде силна или непоносима, обърнете се към акушер-гинеколога си, за да ви изпише обезболяващи, подходящи за кърмачки.
3 Болки в перинеума
Дори и да сте родили по естествен път без нито един шев, мястото е чувствително и е нормално да ви боли през първите 2-3 дни. Ако са ви направили епизиотомия, е възможно болката да бъде значително по-силна или най-малкото да изпитвате дискомфорт на третираното място при сядане, местене, дълго стоене на крак, клякане. При подходяща грижа, изразяваща се в бани със смрадлика и нанасяне на предписан от лекар спрей или паста, неразположението отминава в рамките на 10-20 дни.
4 Запек
Всяка жена, родила по естествен път и претърпяла процедурата шиене, изпитва силен страх от ходенето в тоалетната по голяма нужда, тъй като има усещането, че шевовете ще се разкъсат. За да преминете по-лесно през този проблем, включете в менюто си мляко, плодове, особено круши, праскови, сини сливи. Избягвайте кашкавал, хляб, ориз. Добър помощник е гимнастиката за подобряване на перисталтиката.
5 Хемороиди
Понякога заради силното напъване по време на естествено раждане се появяват хемороиди. Усещането за болка се облекчава със студен компрес. Добре е да се посъветвате със своя лекар, за да ви назначи свещички или паста за намазване на болезненото място.
6 Няма мляко
Това е проблем, с който всяка майка се сблъсква в моменти на несигурност. Нормално е първото денонощие да смятате, че нямате мляко, но въпреки това е важно да кърмите бебето, тъй като му давате безценната коластра. За да стимулирате лактацията, е достатъчно да правите само едно - да кърмите често бебето. При естествено раждане кърмата слиза на 2-ия ден, но при цезарово сечение това се случва след 3-4-ия, затова не се отчайвайте, а проявете търпение.
7 Увеличение на млечните жлези
В първите часове на прилив на кърма е възможно млечните ви жлези да се подуят, гърдите да се втвърдят и дори да се повиши телесната ви температура. Състоянието е нормално и изисква цедене от ваша страна, тъй като бебето ви е твърде малко, за да изсмуче цялото мляко. Всяко повишаване на температурата, което се задържа за повече от едно денонощие, зачервяване на кожата по гърдите или образуване на бучки, е сигнал да потърсите медицинска помощ.
8 Разраняване на зърната
Кожата на зърната е нежна и ранима. Първите 3-4 дни са решаващи за загрубяването на деликатната зона. Можете да помолите лекаря си да ви препоръча специален крем за разранени зърна.
9 Преумора
Възможно е първите 10 дни след раждането да „не знаете на кой свят се намирате". Преживяването, през което сте минали, наистина е изморително. Не се притеснявайте, ще възстановите силите си, като спите винаги, когато бебето спи, храните се пълноценно и си почивате.
10 Световъртеж
Той може да е предизвикан от преумора или от нисък хемоглобин - често срещано явление при родилките. Ако в акушеро-гинекологичната болница не са ви направили кръвни изследвания при изписването, обърнете се към своя лекар, за да уточните къде е причината за неразположението ви. При наличие на нисък хемоглобин се изписват ампули за пиене с желязо и диетата се допълва с цвекло, моркови и киви.
Автор: Десислава Христозова
Консултант: д-р Любомир Дамянов, председател на УС на Асоциацията на българските гинеколози, тел. 0888 921 924
Сподели: