Алергиите
По време на бременност всеки здравословен проблем е сигурна червена лампа, че трябва да се обърне повишено внимание и да се вземат мерки навреме.

А със сезона на настъпващата пролет, едно от нещата, които могат да предизвикат тревога у всяка бъдеща майка, са алергиите.
При бременните жени имунитетът работи за двама, така че срещата с алерген през този период може да предизвика неочаквана реакция.
Бъдещите майки трябва да подхождат с особено внимание и да избягват контакт с цветен прашец, прах, косми на домашни котки и кучета, определени храни, особено ако съдържат химически добавки, лекарства, някои козметични продукти, слънчева светлина, студ.
С повишен риск
Рискът от алергии се увеличава при:
- хроничен стрес;
- неконтролиран прием на лекарства;
- отслабен имунитет;
- носене на дрехи от синтетика;
- контакт с домакински химикали;
- неограничено използване на храни с висок алергичен индекс;
- неблагоприятни условия на околната среда;
- злоупотреба с козметика.
Обърнете внимание
По време на бременност могат да се обострят следните състояния, някои от които потенциално опасни:
- алергичен ринит;
- алергичен конюнктивит;
- уртикария;
- дерматит;
- ангиоедем;
- анафилактичен шок.
При алергичен ринит се появяват постоянно кихане, запушване на носните ходове, обилно течение от носа и сърбеж. Алергичният ринит се провокира от косми на домашни любимци, сезонен цъфтеж на растения, домашен прах.
Важно! Токсикозата може да причини такъв ринит.
Алергичният конюнктивит се проявява с фотофобия, обилно сълзене, оток на роговицата. Често ринитът и конюнктивитът се комбинират един с друг. Причините за възникването им са едни и същи.
Дерматит и уртикария се характеризират с обриви по кожата, зачервяване и подуване, мъчителен сърбеж. Кожните обриви са подобни на изгаряне от коприва. Реакцията обикновено се появява на мястото на контакт с алергена. При бременните жени подобна реакция може да е резултат от непоносимост към козметика.
При оток на Квинке се подуват устните, езикът, клепачите и горните дихателни пътища. Опасността от отока е в неговата бързина и внезапност. Особено опасно е подуването на ларинкса и трахеята, при което дихателната функция може да пострада. В някои случаи страдат дори ставите, възниква болка и подвижността им е нарушена.
Най-опасен е анафилактичният шок – най-тежката форма на алергия. Състоянието е животозастрашаващо, ако не се окаже навременна помощ. Растителният прашец, козметиката и лекарствата могат да провокират развитието на това опасно заболяване. Анафилактичният шок може да се развие бързо, понякога в рамките на един час.
В случай че подозирате проява на алергия, не прибягвайте до самолечение, а потърсете помощ от специалист – алерголог.
Автор: Нели Христова
Консултант: д-р Иван Диков,
МЦ „Майчин дом“ – София
Сподели: