Как да си помогнем при запек?
Раждането е зад гърба ви, а от гаденето, киселините и отоците няма следа.

За сметка на това, обаче, се появява ново 20 – неприятен запек, и като че ли нищо не е в състояние да ви избави от „затрудненото изхождане”.
Най-често срещаните причини за запек след раждане са:
- промяна в хормоналния фон на организма;
- отслабване и разтягане на мускулите на корема и тазовото дъно;
- увеличената матка в ранния послеродов период, която оказва натиск върху червата;
- неподходяща диета;
- нарушаване на перисталтиката;
- страх от напъване поради наличие на шевове (в случай на цезарово сечение, епизиотомия, разкъсвания) и хемороиди;
- психологически стрес.
Решение на проблема
- Подходяща диета
За да се реши проблемът с трудното изхождане, на първо място трябва да изберете правилната диета, съобразена с кърменето. Полезни са следните храни: зърнени култури – елда, просо и ечемик, овесени трици, черен хляб, растителни масла, пресни плодове и зеленчуци – моркови, цвекло, тиква, тиквички, спанак, маруля, броколи, зеле, пъпеш, ябълки, кайсии, череши, млечни продукти.
При запек не се препоръчват следните храни: бял хляб, пшенични трици, бял ориз, боровинки, дюли, грозде, ягоди, боб, орехи. Твърдите сирена също могат да забавят перисталтиката.
- Повече течности
Чаша хладка вода сутрин на празен стомах е много подходяща за справяне с проблема „запек”. Препоръчителни са прясно изцедени сокове от плодове и зеленчуци според сезона, а газираните напитки, силните чайове и супите на прах са забранени, особено по време на кърмене.
- Движение
Разумното движение и съобразената с физическото състояние гимнастика са изключително подходящи за справяне със състоянието. Те подобряват движението на червата, укрепват мускулите на корема и повишават тонуса на организма.
По време на кърмене приемът на медикаменти трябва да става само след консултация с лекар.
Употребата на продукти, съдържащи фибри като Псилиум например, е напълно безвредна, тъй като те нормализират моториката на червата, не водят до „лениви черва” и помагат за справяне с проблема запек. Те не водят до зависимост и могат да се употребяват толкова често, колкото е необходимо.
Автор: Нели Христова
Консултант: проф. Петър Петров, акушер-гинеколог
Сподели: