Магията на подаряването
Подаряването развива чувствата на емпатия, креативност, съзнание, загриженост за околните и техните нужди и желания. А празниците са идеалното време да научим децата да подаряват.

Споделяне
Много често преди 25 или 31 декември установявате, че сте се изчерпали откъм идеи за подаръци. Важното, обаче, е да не забравяте да правите децата съпричастни към процеса на подаряването. Със сигурност, те следят всяка една ваша стъпка.
Обяснете им историята на празника – споделете отговорностите. Разкажете им за традициите. Научете ги, че подаръците са нещо важно, както и че те трябва да се избират с много внимание и с желание. Покажете им, че добрият избор е от огромно значение. Усмивката на околните предизвиква появата и на детската усмивка. И обратното. А това е повод за чувства на сигурност и увереност.
Таймаут от задълженията
За нас, възрастните, празниците са бягство от сивото ежедневие, почивка от задълженията и откъсване от проблемите, „голямото пробуждане” в отношенията към хората, които ни заобикалят.
Дълго време ще помним подаръците, с които са ни зарадвали децата, приятелите. А времето, което ще посветим на размисъл за това кой от какво има нужда, съпътства доброто настроение, което не се продава в моловете.
Подаряването се учи
Kaкто и при другите елементи на възпитанието, личният пример изиграва огромна роля в процеса на ученето, което започва от най-ранна възраст.
Тъй като малчуганите от най-ранна възраст имат необходимост да споделят, даването на другите може да се приеме като един социален мотив, необходимост да бъдем част от обществото. Трудно е да се каже кога децата наистина осъзнават истинския смисъл на подаряването. Тъй като, както и в много други случаи, главна роля играе подражанието. Ученето за даването при децата развива чувства, които ще им отредят място в обществото.
Алтруизмът или желанието да дадем нещо, без да очакваме да получим друго в замяна, е качество, което се развива с порастването и се превръща в черта на личността. С подаряването на другите се развиват емпатията и креативността.
Автор: Милена Тошева
Сподели: