Профилактика на пролапс на матката
Темата е малко неприятна, но изключително важна за дамите.

Пролапсът на матката, или т. нар. още смъкване на тазовото дъно, е доста често срещан проблем за съжаление, особено след раждане, но не само. Наблюдава се дори при млади, нераждали жени, а над 50-годишна възраст от него страда всяка втора жена.
Матката се държи в малкия таз, където й е мястото, от сложна комбинация от мускули, сухожилия и други тъкани. Ако обаче мускулите и маточните връзки отслабнат, матката и влагалището се смъкват във вагиналния канал и това се нарича пролапс.
Изключително дискомфортното и дори болезнено състояние се причинява от комплекс от причини, сред които:
- едно или повече по-трудни вагинални раждания
- хормонални проблеми и отклонения
- нарушения в строежа на съединителната тъкан
- наднормено тегло
- тежка констипация и наличие на хемороиди
- напредване на възрастта
- миома или тумор.
Симптоматиката е много характерна:
- „дърпащи" болки ниско долу в слабините
- самопроизволно изпускане на урина при кашлица, смях или кихане
- болезненост и дори невъзможност за осъществяване на полов акт
- чести позиви за уриниране и инфекции на пикочните пътища
- обилна вагинална секреция, премесена често с кръв
- силен дискомфорт и болезненост при продължителен престой в право положение
- усещане за чуждо тяло.
За да не се стига до по-тежки форми на пролапс и дори хирургически интервенции, можете да предприемете няколко неща, с които да се предпазите:
1. Най-важната и ефективна стъпка е редовното практикуване на т. нар. упражнения на Кегел, които представляват специален комплекс за стягане на тазовото дъно. Трябва обаче да се изпълняват продължително време и правилно, иначе нямат ефект.
2. Добре е да намалите теглото си, ако е наднормено и особено ако клоните към затлъстяване.
3. Умерената, но редовна физическа активност като ходене пеша, плуване, практикуване на йога, каланетика и др. също помага. Особено подходящи са упражненията с гимнастическа топка, които много ефикасно стягат тазовото дъно.
4. Въздържайте се от усилени фитнес упражнения и особено от вдигане на тежести. Доколкото е възможно, не вдигайте никакви тежки предмети.
5. Ако имате мъчителна хронична кашлица, непременно се консултирайте с лекар и предприемете стъпки за трайното й и окончателно излекуване. Ако пушете, откажете цигарите, които могат да ви карат да кашляте.
6. Жените в менопауза е добре да се консултират със своя личен лекар или гинеколог за своевременно провеждане на естрогенна терапия, която ще укрепи тонуса и еластичността на мускулите и връзките в тази област.
Комплекс на Кегел:
Можете да изпълнявате упражненията на практика навсякъде, както и във всяко положение: седнали, прави или легнали, на работа, вкъщи, в колата или автобуса. Важното е да ги практикувате редовно.
Напрегнете мускулите на тазовото дъно и задръжте в контракция за 5 сек. Отпуснете за 10 сек, преди да започнете следващата контракция. Повторете общо 10 пъти. Правете това упражнение три пъти на ден - сутрин, обед и вечер. Постепенно увеличавайте напрежението до 15 контракции и накрая до 20 контракции.
Автор: Весела Захариева
Сподели: