Телефон все ни свързва…
… телефон ни дели

Шлагерът на Васил Найденов е лайтмотив в много семейства. Макар мобилните устройства да имат и светла страна (закачливите съобщения през деня правят вечерта пикантна), тъмният им облик може да наруши хармонията и в най-вълнуващата връзка.
Защо технологиите разрушават отношенията?
Психолозите са единодушни, че постоянното вглеждане в екрана в присъствието на партньора води до:
- комплекс за малоценност у пренебрегнатия;
- отчуждение;
- раздразнителност;
- враждебност;
- намалено желание за интимност.
Номофобия
Страхът от липсата на мобилен телефон се означава с термин, въведен през 2008 г. от група британски учени – номофобия произлиза от английското no mobile phone phobia.
Как да ограничим мобилната зависимост?
Няма как да игнорирате напълно телефоните, но е по силите ви да не допускате да ви отнемат вниманието на любимия човек. Ето как:
Привлечете интереса му
За да сте сигурни, че ще бъдете изслушани, е нужно да осъществите контакт с половинката. Докосване по рамото или целувка ще отклонят погледа му от смартфона. Пуснете чара си в действие и използвайте артистичния си талант, за да победи разказът ви случващото се онлайн.
Бъдете откровени
Неприятно ви е, че стоите сама, докато съпругът ви разпалено чати с колеги? Кажете му го! Когато знае, че виртуалните му разговори ви карат да се чувствате зле, със сигурност ще редуцира контактите.
Правила за двама
Едва ли мъжът ви е единственият потребител на онлайн съдържание вкъщи. Затова е справедливо вие също да не позволите да се чувства излишен, докато разглеждате снимките на звездите в Инстаграм например. Въведете правила и ги спазвайте безусловно – и двамата:
Правило 1: Не поглеждайте телефоните си по време на вечеря – това време от деня е свещено и не бива да бъде конкурирано от показваното в Мрежата.
Правило 2: Не дръжте устройствата в спалнята, или ги изключвайте поне час преди лягане – малките джаджи са сериозен враг на близостта.
От душа до спалнята
Според проучване на навиците на притежателите на мобилни устройства, проведено от компанията Jumio, американците все по-често използват телефоните си в необичайни ситуации:
- 9% – по време на секс;
- 12% – под душа;
- 19% – в църква;
- 32% – на училищно представление;
- 33% – на любовна среща;
- 35% – в киносалон;
- 55% – докато шофират.
Споделени мигове
Нека вечерите и времето за сън не са единствените моменти без мобилни телефони. Излизайте без тях на разходки, кино или ресторант и ще си припомните позабравената радост от пълноценното общуване.
Личен пример
Успеете ли да регулирате поведението си във виртуалното пространство, ще дадете важен пример на децата си. Виждайки, че мама и татко не са непрекъснато в плен на технологиите, те също няма да се изкушават да надникват в тях.
Нещо ново?
Статистиката сочи, че човек проверява телефона си средно по 110 пъти на ден, докато най-пристрастените правят това до 900 пъти.
Сподели: